Menü Kapat

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Duşakabinler banyoların en yoğun kullanılan ve aynı zamanda suyla temas eden bölümlerinden biri olarak, hijyen standartlarının sağlanmasını da zorunlu kılan ve bu nedenle duşakabin temizliği için özen gösterilmesi gereken kullanım alanlarıdır. 

Suyla uzun süreli ve sürekli temasın yanı sıra, kişisel temizliğimizi yaptığımız duşakabinler, hijyen standartlarını en hızlı kaybeden alanlardır. Görsel olarak da suda bulunan minerallerin ve bazı bakterilerin oluşturduğu küf veya lekelenmeler, bazı inatçı ve zorlu lekeler, duşakabinler de sıklıkla karşılaştığımız durumlardır. Az hava alan duşakabinler kullanım sonrasında hızlı kirlenme ve yanı sıra temizlik gibi işlemler esnasında bir takım zorluklarla karşılaşmamıza neden olurlar.

Organik bileşenlerle yapılan duşakabin temizliği

Banyo ve duşakabin temizliğini pratik ve aynı zamanda uzun soluklu olacak şekilde yapabilmemiz için üretilen birçok temizlik malzemesi ve kimyasal ürünler bulunuyor. Ancak bu ürünlerin duşakabin temizliği sırasında yoğun olarak kullanılması, hem temizliğin zorlaşmasına neden olabiliyor ve hem de kişisel temizliğimiz için en önemli unsurlardan biri olan duşakabinlerin, vücudumuzla temas etmemesi gereken çeşitli kimyasallar barındırmasına sebep oluyor.

Duşakabinlerin periyodik olarak hijyen standartlarının sağlanması, sadece görsel olarak iyi olmasını değil, aynı zamanda sağlığımızı ve yaşam kalitemizi korumamız açısından da büyük bir önemi bulunuyor. Bunu yaparken organik çeşitli maddelerden yardım alınması, daha güvenli ve içimizin rahat edeceği bir temizliğin, üstelikte uzun süreli olacak şekilde yapılmasını sağlıyor.

Duşakabin temizliği sırasında sirke, karbonat, tuz, vaselin, diş macunu ve bulaşık deterjanı gibi bazı maddeler, sağlıklı ve pratik bir temizlik yapılmasını sağlayabilirler. Duşakabinlerin içerisinde bulunan çizilmeye karşı hassas yüzeylerin temizliği, kireçlenme ve mineraller nedeniyle duş başlığı, fayans araları ve köşelerde oluşan birikimlerin temizlenmesi sırasında kimyasallara başvurmak sıklıkla başvurduğumuz bir yöntemdir. Bununla birlikte bu inatçı ve zorlu lekelenmelerin temizliği sırasında ağır kimyasalların kullanılması, hem hassas yüzeylere zarar verilmesine neden olabiliyor, hem temizlik sırasında sonluma riski ortaya çıkarıyor ve hem de temizlik sonrasında cildimizle temas eden çeşitli kimyasal kalıntılar oluşturuyor. 

Duşakabin temizliği sırasında hijyeni en iyi sağlayan organik maddelerden biri sirkedir. Her ne kadar kötü kokusu nedeniyle itici gibi görünse de, bakterilerin yok edilmesi, küf kokularının nötralize edilmesi gibi etkileriyle en güçlü hijyenik ve organik maddelerden biridir sirke. Bu özelliği nedeniyle de, çok eski zamanlardan beri, pek çok temizlik sırasında sirke kullanımına sıklıkla başvurulur.

Duşakabin temizliği sırasında güçlü etki sirke ve karbonat birleşimiyle sağlanır

Mineral ve kireç gibi suyun içerisinde bulunan ve zor çıkarılan lekeler oluşturan maddelerin duşakabin temizliği sırasında en hızlı ve pratik şekilde çıkarılması sirke ve karbonat işbirliğiyle sağlanabilir. Sirkenin içerisine karıştırılan ve uygulama alanına göre kolayca hazırlanabilen bu karışım, hem hassas yüzeylere karşı çizilmeden temizlik yapılmasını sağlar ve hem de hijyen konusunu dert etmenizin önüne geçer.

Bu tamamen organik ve benzersiz karışım sayesinde, duşakabinin içerisinde ve fayanslarda oluşan küf, bakteri, kireçlenme, sabun ve şampuan gibi temizlik malzemelerinin kalıntıları kolayca temizlenebilir. Aynı zamanda temizlik sırasında kimyasalların oluşturduğu çeşitli gazlardan etkilenmemenizi sağlayarak, daha kolay bir temizlik yapmanızı sağlar. Sıcak suyun oluşturduğu buharlanma, duşakabinlerin hijyen standartlarının düşmesine neden olan bir konudur. Bu sebeple özellikle duş alındıktan sonra, duşakabinlerin kapılarının bir süre açık bırakılması ve buharlanmanın daha kolay dışarıya çıkmasın izin verilmesi önemli bir ayrıntıdır. Duşakabin temizliği için üretilmiş çeşitli kimyasal temizlik malzemeleri bulunuyor olmakla birlikte, leke çıkarmak ve hijyen sağlamak için başvurabileceğiniz sirke ve benzeri organik maddelerde bulunuyor.

×